5 sposobów na opryszczkę

5 sposobów na opryszczkę

Opryszczka, zwana również „zimnem” to swędząca, bolesna, nieprzyjemna zmiana na ustach, która długo się goi.  Do zakażenia nią dochodzi przeważnie w dzieciństwie, a winowajcą jest wirus opryszczki o pospolitej nazwie HSV – Herpex Simplex Virus. Do zarażenia może dojść już w życiu płodowym, a po urodzeniu poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest nosicielem wirusa bądź z jej rzeczami osobistymi. Co na opryszczke?

Czym jest opryszczka?

Opryszczka wywołana jest wirusem HSV. W przypadku gdy pojawia się ona na ustach i w ich okolicy przyczyną jest wirus typu 1. Jedno zarażenie sprawia, iż osoba staje się nosicielem już do końca życia i w okresach zmniejszonej odporności organizmu uaktywnia się on, wywołując nieprzyjemne objawy. U kobiet do aktywacji bardzo często dochodzi przed miesiączką, gdy samopoczucie jest nieco gorsze. Początkowo pojawia się swędzące zaczerwienienie, a po około 2 dniach pęcherzyki wypełnione płynem. Kolejno pęcherzyki pękają, a miejsca po nich bardzo długo się goją, rany często mają postać nadżerek i są bolesne.

Co na opryszczkę?

  1. Leki przeciwwirusowe

Standardowe leczenie oparte jest o miejscowe podanie leków przeciwwirusowych (żeli, maści), które najczęściej zawierają acyklowir, a w sytuacji pojawienia się cięższych infekcji owa substancja zostaje przepisana również w postaci tabletek.

  1. Papka z sody oczyszczonej i zasuszająca pasta cynkowa

Pasta cynkowa jest lekiem dostępnym bez recepty, którą warto posiadać w swojej domowej apteczce. Zasusza ona zmianę opryszczkową i wspomaga jej szybsze gojenie się. W przypadku jej braku można samemu przygotować zasuszającą i wygładzającą białą papkę z sody oczyszczonej i wody, która przyspiesza gojenie opryszczek.

  1. Pasta do zębów z fluorem

Jest to metoda znana od wielu lat. Pasta do zębów z fluorem nieco zasusza zmianę, a fluor przyczynia się do zaburzenia pracy wirusa. Nie jest to metoda przeznaczona dla małych dzieci.

  1. Cebula, czosnek, oleje i miód

Składniki te należą do bezpiecznych, naturalnych produktów o działaniu przeciwwirusowym. Rozdrobniony ząbek czosnku utarty z niewielką ilością miodu, kilkoma kroplami soku z cebuli i odrobiną tranu bądź oliwy z oliwek to doskonała mikstura na regenerację naskórka.

  1. Olejki eteryczne o działaniu przeciwwirusowym

Sprawdzonym naukowym działaniem przeciwwirusowym cechują się przede wszystkim olejki z drzewa herbacianego i melisy. Ponadto takie właściwości wykazują również olejek cynamonowy, który przed nałożeniem na skórę powinien zostać rozcieńczony (w formie nierozcieńczonej jest on silnie drażniący).

Inne z tej kategorii: