Szybka regeneracja dla całego ciała

Szybka regeneracja dla całego ciała

Nasze ciało nie ma baterii, które można wymienić. Niestety nie damy rady funkcjonować kilka dni, czy tygodni bez odpoczynku. Ci, którzy o tym zapominają, niszczą swój organizm i skutecznie pozbywają się zdrowia. Człowiek potrzebuje przede wszystkim odpoczynku, pożywienia i odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

Organizm człowieka potrzebuje snu do regeneracji. Dorośli potrzebują około 8 godzin odpoczynku, natomiast dzieci i nastolatki ponad 9 godzin. Najlepszy moment na zasypianie to godzina 22, ponieważ właśnie wtedy wydziela się melatonina. Snu nie da się zastąpić, jednak można wesprzeć poszczególne procesy regeneracyjne.

Przygotuj odpowiednie miejsce do snu

To gdzie śpimy, ma ogromne znaczenie. Niektórzy mówią, że kilka minut drzemki skradzionych na kanapie tuż po powrocie z pracy działa cuda. Owszem, taki spontaniczny odpoczynek, o ile jest krótki, może dać nam energię na resztę dnia. Jednak mamy często nawyk skracania sobie nocnego odpoczynku poprzez całkowicie zbędne zwyczaje takie jak oglądanie telewizji do późna czy scrollowanie mediów społecznościowych na telefonie. Tymczasem już koło godziny 20 najpóźniej 21 powinniśmy zacząć wyciszać nasz układ nerwowy, wyłączyć telewizor czy komputer, odłożyć telefon. Nasza sypialnia powinna być przewietrzona, bez zbędnych świateł i ledów, które mogą zaburzać wydzielanie melaniny. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy również zmieniać pościel, a sypialnia powinna służyć nam jedynie do odpoczynku, a nie do pracy.

Wspomóż regenerację swojej skóry

Cały nasz organizm potrzebuje regeneracji, również skóra. To, jaki krem na noc nałożymy na skórę twarzy czy całe ciało ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj wieczorem aplikuje się preparaty bardziej skoncentrowane, tłuste, które nie koniecznie nadawałyby się pod makijaż. Krem na noc nie musi również zawierać filtrów przeciw promieniowaniu UV, jednak w zamian za to może zawierać dużo silniejsze składniki odżywcze i regenerujące. Zanim nałożymy krem na noc, dobrze jest wieczorem dokładnie oczyścić skórę. Wtedy kolejne kosmetyki lepiej się wchłoną, a skóra bez makijażu odpocznie.

Regeneracja po treningu.

Po bardzo ciężkich ćwiczeniach fizycznych jedna przespana noc może nie wystarczyć, aby pozbyć się zakwasów. Co więcej, zazwyczaj ból mięśni pojawia się po dwóch dniach. Najlepszym sposobem na zakwasy jest ciepła kąpiel zaraz po treningu, lekkie rozciąganie następnego dnia i szklanka soku z wiśni. Bóle mięśni, które utrzymują się przez więcej niż trzy dni, świadczą o tym, że trening był zbyt obciążający. To ważne, aby odpowiednio dobierać trening, ponieważ zamiast rozbudowanej sylwetki możemy stworzyć sobie zrosty z tkanki włóknistej powstałe na skutek zbyt ciężkiego treningu.

Inne z tej kategorii: