Jakie zioła będą pomocne na pasożyty?

Jakie zioła będą pomocne na pasożyty?

W niektórych krajach pasożyty ludzkie zwalczane są systemowo, w Polsce nie ma jednak odgórnej konieczności bania o zdrowie pod tym kątem, brak nawet stosowanych kampanii informacyjnych. O konieczności odrobaczania słyszą systematycznie jedynie właściciele zwierząt domowych (od weterynarza) i to oni są najlepiej poinformowani o zagrożeniach parazytologicznych. Nawet oni jednak jedynie czasem decydują się na zastosowanie kuracji oczyszczającej przy zastosowaniu odpowiednich ziół, jak na przykład wrotycz, czy tymianek.

Jak pasożyty dostają się do organizmu człowieka?

Problematyczna jest wszechobecność pasożytów – owsika, włosogłówka, czy też glisty ludzkiej. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj niemal natychmiast po odrobaczeniu, gdyż formy przetrwalnikowe niechcianych gości docierają do naszego organizmu wraz z pokarmem (za sprawą nieumytych rąk lub zanieczyszczonych larwami produktów spożywczych) oraz na wiele innych sposobów.

Wrotycz i inne zioła skuteczne w walce z pasożytami

Stosowanie ziół na pasożyty jest dawną praktyką, którą doskonale znało poprzednie pokolenie. Olejek goździkowy, migdałowy, tymiankowy, z oregano, czarnuszki, ekstrakt z orzecha czarnego, wodorostów, wrotyczu pospolitego, piołunu – to właśnie one stanowiły podstawę wiedzy o ziołach na pasożyty u dorosłych i dzieci, którą powszechnie dysponowali nasi przodkowie. Obecnie biotechnologia i fitoterapia garściami czerpią z ich doświadczenia, korzystając z właściwości roślinnych remediów. Zioła na pasożyty ludzkie stanowiły istotną gałąź ludowej medycyny – nietrudno domyślić się dlaczego, skoro obecnie zakażenia nimi wciąż są aż tak powszechne, pomimo nieustannie zmieniających się na korzyść warunków sanitarno-higienicznych. Do substancji najmniej toksycznych, a więc najbezpieczniejszych do stosowania u najmłodszych oraz najstarszych pacjentów parazytologicznych zaliczane są świeże nasiona dyni. Wystarczy usunąć z nich łupiny, zmiażdżyć je i zużyć około 2-3 łyżek wymieszanych z miodem. Aby przyspieszyć wydalanie robaków, można po godzinie zażyć środek przeczyszczający – np. olej rycynowy. Aby pozbyć się z organizmu pasożyta, jakim jest glista ludzka, popularnie stosuje się takie zioła na pasożyty jak wrotycz oraz tymianek. Ziele tymianku jest w Polsce nieco zapomnianą przyprawą, którą bardzo chętnie wykorzystuje tradycja śródziemnomorska – podobnie z resztą jak miętę oraz szałwię, które również cechują się pasożytobójczym działaniem. Wrotycz pospolity stosuje się w formie sproszkowanego ziela lub nalewki. Wysoka zawartość olejków eterycznych w kwiatach tego ziela oraz zawarty w nich β-tujon czynią z wrotyczu cenną broń w fitoterapeutycznym arsenale ziół na pasożyty. Włosogłówki i owsiki zwalcza się, stosując zarówno kurację ziołami na pasożyty, jak i pestkami dyni. Również olejek z oregano jest substancją rekomendowaną przez fitoterapeutów w zwalczaniu owsicy.

Inne z tej kategorii: