Kilka pomysłów na wyciszenie emocji

Kilka pomysłów na wyciszenie emocji

Zycie w pośpiechu i praca w kilku miejscach to dla wielu osób codzienność. Stres i brak czasu na odpoczynek prowadzi często do uszczerbku na zdrowiu. Najczęściej cierpi nasza psychika, ale też pojawiają się bóle pleców, głowy i problemy z oczami.

Destrukcyjne działanie stresu na organizm człowieka

Czy możliwe jest całkowite pozbycie się stresu? Na pewno nie, ale zawsze można dążyć do eliminacji złych emocji. Aby tak się stało, trzeba trochę nad sobą popracować. Życie w ciągłym na napięciu wpływa przede wszystkim na psychikę. Często przeradza się w nerwice, stany depresyjne czy chroniczny lęk. Taki stan z kolei wpływa na codzienną pracę i może prowadzić do spadku wydajności. Ciało osoby będącej w dłuższym napięciu staje się napięte i obolałe. Mogą pojawiać się przeczulice na skórze, mrowienia, wędrujące bóle i inne somatyczne dolegliwości. Skutków gromadzenia negatywnych emocji jest jeszcze więcej. Człowiek zaczyna mieć problemy zdrowotne, np. gastryczne lub z układem krążenia.

Jak żyć na luzie bez negatywnych emocji?

Przede wszystkim trzeba pozbyć się zbędnych obowiązków. Po zrobieniu check listy okaże się pewnie, że jest ich naprawdę dużo. Druga kwestia odnosi się do naszego poczucia odpowiedzialności za innych, za siebie i za cały świat. Nie można zrobić wszystkiego w jeden dzień tak jak i nie można wymagać od siebie za dużo. Pokazanie sobie zielonej kartki to zaczerpnięcie świeżego powietrza i zrobienie kolejnego kroku do przodu. Skupienie się na jednej rzeczy ma sens. Dopiero po wykonaniu konkretnego zadania powinno się zabierać za nowe. Często wydaje się nam, że biorąc na swoje barki więcej spraw jednocześnie, zrobimy więcej. Wielokrotnie droga ta jest błędną i generuje rozgoryczenie. Odniesienie zwycięstwa i osiągnięcie celu np. w pracy motywuje do podjęcia kolejnych zadań. Istotna jest również kwestia nieprzejmowania się zdaniem innych. Oczywiście cenne są odpowiedzi przychylnych nam ludzi, czasami nawet słowa konstruktywnej krytyki. Uleganie natomiast presji innych to krótka droga do porażki.

Jak odpoczywać i jak uciszać emocje?

Kiedy już poukładamy sobie plan działań i wzmocnimy swoją psychikę, trzeba też nauczyć się dobrze odpoczywać. Obowiązkowo należy wziąć urlop, przynajmniej dwutygodniowy. Odcięcie się, choć na chwilę od pracy (nawet najlepszej) jest mocno wskazane. Po drugie bardzo ważny jest odpoczynek w ciągu dnia. Zorganizowanie w domu lub (i) w ogrodzie miejsca, gdzie można się zrelaksować, to świetny pomysł. Wygodny fotel, huśtawka ogrodowa, stworzenie klimatycznego nastroju (oświetlenie, rolety, rośliny) pozwoli na efektywniejszy odpoczynek. Warto mieć zawsze pod ręką kilka dobrych książek i kojącą muzykę. Wiele dobrego daje też rozmowa z bliską osobą, wspólne wyjście na spacer czy do kina. Relaks w salonie SPA czy zapisanie się na zajęcia sportowe to tez świetny pomysł. Czasami na wyciszenie emocji niezbędne okazują się preparaty z apteki, np.: Valerin max, Neospasmina czy Valused.

Każdy ma swój sposób na odpoczynek i eliminację stresu i lęków. Bez poukładania sobie życia w sferze emocji, ale też zawodowej trudno osiągać sukcesy. Trudno też zachować wewnętrzną równowagę.

Inne z tej kategorii: