Jak postępować w razie nagłego urazu?

Jak postępować w razie nagłego urazu?

W okresie wakacji wypadki i upadki zdarzają się nam wszystkim. Wspinaczka górska, piesza wycieczka, a nawet korzystanie z różnego rodzaju atrakcji mogą generować stłuczenia i urazy. W jaki sposób należy wówczas postąpić i co warto mieć zawsze w swojej apteczce wakacyjnej na wypadek urazów?

Pierwsza pomoc w razie stłuczenia i upadku

Zwykle nie spodziewamy się tego, że za chwilę dojdzie do urazu. Nawet osoby czynne sportowo i sprawne fizycznie przez zaskoczenie upadają w sposób niewłaściwy i niebezpieczny. Dochodzi wtedy do stłuczeń, skręceń kostki i kolana, zerwania więzadeł, czy złamania kości. Im starsza jest osoba ulegająca upadkowi, tym bardziej poważne mogą okazać się dla niej konsekwencje. Nie zawsze należy się więc gwałtownie podnosić i próbować wstać. Jeśli czujemy, że noga mogła zostać złamana lub wskazuje na to jej wygląd, wówczas najlepiej wezwać profesjonalną pomoc.

Wszelkie rany skórne najlepiej opatrzeć. W apteczce podczas pieszych wycieczek powinny znajdować się opatrunki jałowe oraz środki do dezynfekcji. Jeśli rana tego wymaga, należy ją uciskać, aby nie dopuścić do utraty krwi. W oczekiwaniu na pomoc medyczną, można użyć nawet apaszki, czy koszulki.

Jakie są wskazania lekarskie po urazie nogi?

Jeśli doszło do poważniejszego stłuczenia lub naderwania któregoś z więzadeł, bardzo ważne jest stosowanie zimnych okładów dla zminimalizowania opuchlizny. W ten sposób znacznie szybciej zniweluje się również niebezpieczny dla organizmu stan zapalny. Doskonale sprawdzają się również miejscowe środki przeciwbólowe i chłodzące, jak Altacet, Ibuprom sport żel, czy DicloZiaja. Przede wszystkim, przynoszą szybką i miejscową ulgę, a poza tym każdy z nich wpływa również na stan zapalny. Zwykle lekarz przepisuje również doustne leki, które mają takie same działanie.

Wskazania lekarskie zwykle obejmują również odpoczynek z nogą uniesioną do góry oraz ograniczenie ruchomości nogi. Zalecony może zostać opatrunek usztywniający nogę lub po prostu orteza, która pełni funkcję stabilizatora i zapobiega dalszym ewentualnym uszkodzeniom.

Kiedy można powrócić do czynnego sportu po urazie nogi?

Osoby aktywne, które przyzwyczajone są do sportowego trybu życia często mają problem z funkcjonowaniem po poważniejszym urazie. Jeżeli doszło jedynie do stłuczenia lub obicia nogi, wówczas rekonwalescencja nie trwa za długo i już po tygodniu można próbować wsiąść na rower. Należy jednak ograniczać ilość wysiłku. Jeśli jednak doszło do naderwania więzadła lub innego poważnego urazu, wówczas ze sportem trzeba poczekać znacznie dłużej. Na szczęście lekarze ortopedzi zalecają regularny wysiłek w postaci określonych ćwiczeń, aby nie doszło do zaniku mięśni. Z czasem można wsiąść na stacjonarny rower i w ten sposób powrócić stopniowo do sprawności. Ważne, aby robić to w konsultacji ze specjalistom i nie przeciążać nogi, ponieważ okres leczenia może się wtedy wydłużyć.

 

Inne z tej kategorii: