
Masaż to jedna z najbardziej powszechnych metod wykorzystywanych przez fizjoterapeutów w pracy z układem ruchu sportowca. Szeroko rozumiany masaż sportowy stosowany jest zarówno w rehabilitacji doznawanych kontuzji, jak i znajduje zastosowanie w odnowie biologicznej oraz towarzyszy procesowi budowania formy przez zawodnika. Oprócz portowego występuje również wiele innych odmian masażu, jak choćby masaż leczniczy czy relaksacyjny. Jakie korzyści oferuje masaż? Czy oliwka jest niezbędna do jego wykonania?
Masaż – czym właściwie jest? Po co właściwie oliwka podczas masażu?
Masaż jest rodzajem terapii, który wykorzystuje bodźce mechaniczne przy użyciu rąk fizjoterapeuty lub specjalistycznych urządzeń. W praktyce masaż opiera się o wykonywanie określonych, rytmicznych ruchów. Istotne jest tutaj właściwe tempo oraz siła z jaką jest wykonywany. Podczas wykonywania masażu, zazwyczaj niezbędna jest oliwka lub inny preparat natłuszczający, który pozwoli na swobodne wykonywanie ruchów – bez efektu tarcia. Może mieć charakter relaksacyjny, leczniczy lub przygotowywać mięśnie do wysiłku fizycznego. Istnieje sporo rodzajów masażu, a każda z nich oferuje mnóstwo korzyści.
Jakie są korzyści masażu?
Do najważniejszych korzyści, jakie oferuje masaż (niezależnie od jego rodzaju), zaliczane są:
- Redukcja stresu i relaksacja – częste poddawanie się sytuacjom stresowym ma wpływ nie tylko na psychikę, ale również na stan mięśni. Zestresowane ciało cechuje się tym, że jest spięte i obolałe. Masaż może pomóc się zrelaksować, rozluźnić napięte mięśnie oraz pozytywnie wpłynąć na stan psychiczny. Dzieje się tak, ponieważ podczas masażu pobudzane są hormony odpowiadające za dobre samopoczucie.
- Uczucie ulgi dla napiętych mięśni - nadmierne napięcie mięśni może skutkować stresem oraz niewłaściwymi nawykami ruchowymi (np. długie siedzenie w nieprawidłowej pozycji), pracą wymagającą jednostajnych czynności, które angażują nieustannie te same grypy mięśniowe. Właściwie wykonany masaż sprawia, że mięśnie są lepiej zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze. Co więcej, ulegają one rozluźnieniu, stają się bardziej jędrne i elastyczne. Zdolność do pracy takiego mięśni zwiększa się nawet pięciokrotnie.
- Poprawa stanu i wyglądu skóry - masaż sprawia, że rozszerzone zostają podskórne naczynie krwionośne, dzięki czemu zapewnia efektywniejsze jej odżywienie i odtlenienie. Tak zaopatrzona skóra staje się jędrniejsza , elastyczniejsza i gładsza. W związku z powyższym masaż jest doskonałym narzędziem w walce z cellulitem.
- Usprawnienie pracy układu krążenia, limfatycznego i oddechowego – w trakcie masażu można odczuć, iż ciało szybko ulega rozgrzaniu. Wywołane jest to szybkim krążeniem krwi, spowodowanym odpowiednimi ruchami masażysty. Tak usprawnione krążenie sprawia, iż serce zaczyna wolniej bić, a oddech się uspokaja. Systematyczny masaż może pomóc również w przypadku obrzęków kończyn, gdyż pobudza do działania także układ limfatyczny.