Trening z piłką lekarską w sportach zespołowych

Trening z piłką lekarską w sportach zespołowych

Treningi specjalistyczne w sportach zespołowych wymagają bardzo dobrego przygotowania motorycznego. Sprawdź, w jaki sposób realizować jednostki treningowe mające na celu optymalizację wyników na boisku lub parkiecie, a także jakich akcesoriów do tego użyć.

Trenując sporty, takie jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, czy hokej, trzeba uwzględnić to, że są one bardzo wymagające pod względem fizycznym. Nawet najlepiej przygotowany pod względem technicznym zawodnik nie będzie w stanie pokazać swojego pełnego potencjału, jeśli jego zdolności atletyczne będą go ograniczać. Piłka lekarska jest jednym z akcesoriów, które można wykorzystać w treningu motorycznym sportowców praktycznie każdej dyscypliny zespołowej. Podstawą w takim treningu jest przygotowanie pod względem siłowym, a także dynamicznym. Właśnie piłki treningowe są do tego świetnym narzędziem, zwłaszcza że za ich pomocą można wykonać ćwiczenia wymagające połączenia siły, dynamiki i wytrzymałości.

Piłka lekarska, a trening dynamiki

Piłka lekarska świetnie nadaje się do wykorzystania jej podczas treningu dynamiki. Często jest wykorzystywana alternatywnie do sztang. Ćwiczenia ze sztangami i piłką lekarską można wykonywać na zmianę, by zwiększyć możliwości adaptacyjne organizmu. Ćwiczeń rozwijających dynamikę z wykorzystaniem piłki lekarskiej jest bardzo wiele, ale najlepiej skupić się na kilku podstawowych oraz szlifować ich technikę. To właśnie aspekt techniczny jest najważniejszy, gdyż to on pozwala na rekrutowanie jak największej ilości włókien mięśniowych, które są odpowiedzialne za dynamikę. To z kolei przekłada się na lepsze wynik we wszystkich ruchach dynamicznych bez żadnego obciążenia zewnętrznego.

Jak piłka lekarska poprawia dynamikę?

Wykorzystanie piłki lekarskiej jest standardowym protokołem w niemal każdej dyscyplinie sportowej wymagającej dynamicznego ruchu. Wynika to z faktu, że za jej pomocą można stymulować sprawność zarówno w skoku w różnych wariantach, rzutach, a nawet uderzeniach i ruchu wymagającym dynamicznego zwrotu. Piłka lekarska może być z powodzeniem wykorzystywana podczas ćwiczeń wydolnościowych, które mają za zadanie przygotować ogólnorozwojowo do zdarzeń na boisku. Dzięki piłce można stworzyć ciekawe obwody, które będą stymulowały dynamikę i wytrzymałość jednocześnie, co jest bardzo istotne, szczególnie jeśli ma się ograniczony czas na trening lub ilość treningów w tygodniu jest ograniczona.

Inne z tej kategorii: