Leczenie bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Leczenie bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma dwie postacie — wytwórczą i degeneracyjną. W pierwszym przypadku na krawędziach panewek tworzą się tzw. dzioby, które utrudniają poruszanie się i powodują w ból. W drugim przypadku chrząstka stawowa ulega uszkodzeniu z powodu małej ilości mazi stawowej i również powoduje ból.

Niestety nie ma skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej. Można ją zahamować lub spowolnić jej rozwój. Powodzenie leczenia zależy od tego, czym dokładnie spowodowana jest choroba zwyrodnieniowa i jaki jest jej stopień zaawansowania.

Leczenie stawów ruchem

Zwyrodniałym stawom nie służy ruch w dużym obciążeniu, dlatego szczególnie przy uszkodzeniach chrząstki stawowej nie powinno się wykonywać ćwiczeń z ciężarami, treningów biegowych. Ćwiczenia przy tej chorobie powinny zapewnić odpowiednią długość mięśni i być wykonywane w pełnym, możliwym zakresie ruchu. Najlepiej jeżeli przynajmniej na początku będą wykonywane w pozycjach niskich lub w odciążeniu, tak aby zminimalizować nacisk na powierzchnie stawowe i stworzą warunki do produkcji mazi stawowej. Podobnie jest przy tworzeniu się osteofitów. Ruch w pełnym zakresie zahamuje tworzenie się dziobów i spowolni powstawanie ograniczeń ruchomości w stawach.

Leki przeciwbólowe na stawy

Ból stawów spowodowany jest nie tylko podrażnieniem zakończeń nerwowych, ale również stanem zapalnym, który się w nich wytwarza. Wśród farmaceutyków stosowanych na ból stawów znajdziemy maści przeciwzapalne, niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne takie jak Piascledine 300, Artrevit czy Vilcacora. Przeciwbólowo stosuję się również zastrzyki tzw. blokady lub z preparatów, które mają na celu zregenerować chrząstkę stawową np. kwas hialuronowy. Zastosowanie leków przeciwbólowych musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że leki przeciwbólowe, szczególnie NLPZ, silnie oddziałują na układ pokarmowy i mogą powodować chorobę wrzodową.

Operacyjne leczenie stawów

Kiedy chrząstka stawowa jest bardzo zniszczona i każdy najmniejszy ruch powoduje ból, lekarz proponuje leczenie operacyjne. W przypadku stawów biodrowych, kolanowych czy barkowych jest to częściowa lub całkowita endoprotezoplastyka. W przypadku kręgosłupa operacje często polegają na usztywnieniu kilku jego segmentów lub wszczepieniu implantów. Operacje kręgosłupa wykonuje się w ostateczności ze względu na duże ryzyko powikłań, szczególnie jeśli chodzi o kręgosłup szyjny. Osoby po operacjach kręgosłupa czy stawów mogą żyć normalne, oczywiście dbając, aby wykonana korekta służyła jak najdłużej.

Inne z tej kategorii: