Moczenie nocne u dzieci – co warto wiedzieć?

Moczenie nocne u dzieci – co warto wiedzieć?

Moczenie się dziecka stanowi spory i bardzo wstydliwy problem nie tylko dla pociechy, ale również dla rodziców. Prześcieradła z gumką muszą być codzienne prane, tak samo, jak i pościel. Nocny spoczynek jest zaburzony dla wszystkich domowników, co przekłada się na rozdrażnienie, spadek nastroju i zmęczenie.

Dlaczego dzieci oddają mocz w nocy?

Kiedy prześcieradła z gumką i pościele muszą być regularnie zmieniane, w głowie każdego rodzica pojawia się myśl „dlaczego?”. Dorośli próbują znaleźć przyczynę moczenia się w nocy dziecka, które jest od dawna odpieluchowane i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne do toalety.

Moczenie w nocy jest często objawem innych chorób występujących u dzieci, a także dodatkowych objawów. Inne pociechy zmagają się z moczeniem ze względu na genetykę i występowanie tego schorzenia również u pozostałych członków rodziny. Kolejną przyczyną moczenia jest zwiększona produkcja moczu albo/oraz zbyt mała pojemność pęcherza.

U większości dzieci moczenie kończy się samoistnie, ale jeśli do tego nie dojdzie, warto powiązać moczenie z chorobami, a wśród nich zakażeniem albo wadami układu moczowego, kamicą układu moczowego, zaburzeniami funkcji pęcherza, cukrzycą, padaczką, zaburzeniami elektrolitowymi, zespołem bezdechu sennego albo zaburzeniami psychicznymi. Problem nietrzymania moczu trzeba przedyskutować z lekarzem prowadzącym, który najpierw rozpyta w tej kwestii pacjenta, następnie rodziców, a jeszcze później zleca wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych.

W jaki sposób leczyć nietrzymanie moczu?

Leczenie nocnego moczenia jest uwarunkowane przede wszystkim wiekiem dziecka, przyczyną oraz nawykami. Trzeba zacząć od rezygnacji z dostarczania płynów do organizmu na co najmniej 2 godziny przed spoczynkiem oraz nabiału na 4 godziny przed spaniem. Mocz musi zostać oddany przed udaniem się do łóżka, trzeba ściągnąć dziecku pieluchę, nawet jeśli prześcieradła z gumką na początku będą mokre. Pociecha musi brać aktywny udział w prowadzeniu dzienniczka, który służy do notowania suchych oraz mokrych dni.

W terapii stosuje się także trening wybudzania, czyli rodzice budzą malucha codziennie o tej samej godzinie w celu skorzystania z toalety, a następnie pociecha ponownie kładzie się do łóżka.

Jeśli nie widać żadnej poprawy, stosuje się leczenie farmakologiczne, a wśród nich desmopresyna zmniejszająca produkcję moczu oraz oksybutynina zwiększająca pojemność pęcherza moczowego.

Inne z tej kategorii: