Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup?

Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup?

Kręgosłup jest w stanie mocno dać się we znaki, a ze względu na to, że jest jednocześnie stabilizatorem oraz amortyzatorem należy zrobić wszystko, żeby przywrócić go do stanu używalności. Niezbędne jest jedynie wykonywanie prostych ćwiczeń, które przyniosą bardzo dobre rezultaty i to już w krótkim okresie czasu. O jakie ćwiczenia chodzi?

Wsparcie dla przeciążonego kręgosłupa

Ból kręgosłupa spotyka bardzo wiele osób i jest on związany z siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej. Warto mieć na uwadze, że ludzki kręgosłup posiada naturalne krzywizny, jednakże, kiedy jest on nadmiernie eksploatowany bądź człowiek regularnie znajduje się w niewłaściwej pozycji odbija się to na nim w sposób negatywny. Ma miejsce wygenerowanie większej ilości masy kostnej, dzięki której pojawiają się problemy z kręgosłupem. Ból jest efektem skrzywień, a także różnorodnych chorób z którymi musi zmagać się człowiek.

Osoby zmagające się z bólem kręgosłupa nie powinny ćwiczyć na siłowni, dla nich najlepszym rozwiązaniem jest pływanie. Oprócz tego warto wykonywać ćwiczenia, które zostaną omówione poniżej.

Mostek jest absolutnym numerem jeden. Należy położyć się na plecach, zgiąć nogi w kolanach, stopy ułożyć na podłodze i delikatnie wypchnąć biodra ku górze. Łopatki muszą być bezustannie przyklejone do podłogi, tak samo jak głowa. Nie można za bardzo wyginać pleców i konieczne jest napinanie mięśni pośladków, brzucha i pleców. To ćwiczenie wykonuje się około 15 razy.

W dalszej kolejności należy wykonać koci grzbiet. Należy zacząć od klęku podpartego, aby z tej pozycji wypiąć górny odcinek kręgosłupa w górę. Taki zabieg sprawi, że na plecach pojawi się garb, a głowa znajdzie się między ramionami. Tak samo jak mostek, koci grzbiet należy wykonać około 15 razy.

W przypadku bólu pleców warto zdecydować się na wykonywanie układu japońskiego. Aby przygotować się do ćwiczenia należy usiąść na piętach, a ręce wyciągnąć możliwie jak najbardziej w przód i jednocześnie bez pośpiechu pochylać się do przodu. Kiedy dłonie sięgną tak daleko jak to tylko możliwe należy zatrzymać się w tej pozycji przez około 10 sekund i tak jak poprzednio wykonać około 15 razy.

Warto też wspomnieć o ćwiczeniu określanym mianem balans. Należy zacząć od klęku podpartego. Następnie bez pośpiechu wyciąga się prawą rękę w przód, a lewą nogę w tył. Warto spróbować postać w tej pozycji przez moment, aby następnie zgiąć lewą nogę w kolanie oraz prawą rękę w łokciu i przyciągnąć do siebie, kiedy prawy łokieć dotyka lewego kolana i wrócić do pozycji początkowej. Taki sam ruch musi mieć miejsce na drugiej stronie. Ćwiczenie wykonujemy po 5 razy na każdą stronę.

Przedstawiony trening nie zajmuje wiele czasu, a przynosi znaczną poprawę, oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze wykonany.

Inne z tej kategorii: