Mięśniaki macicy są w większości przypadków schorzeniem nie wywołującym niepożądanych problemów zdrowotnych, jednakże w niektórych sytuacjach mogą one ulegać szybkiemu rozrostowi, co powoduje konieczność ich usunięcia. Obowiązkowe jest jednak regularne kontrolowanie zmian zachodzących w naszej macicy i w miarę potrzeby podjęcie odpowiedniego leczenia. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym są mięśniaki macicy i czy mogą być one groźne dla naszego zdrowia.
Czym są mięśniaki macicy i dlaczego powstają?
Mięśniaki macicy, zaliczane do nowotworów niezłośliwych, są to łagodne guzy macicy, zwane także włókniakami macicy, które powstają z tkanki mięśniowej. Można podzielić je ze względu na miejsce ich występowania na mięśniaki:
-
podsurowicówkowe,
-
podśluzówkowe,
-
śródścienne.
Ich wielkość jest różna i zależna od konkretnego przypadku. Nieszkodliwe formy przybierają rozmiar ziarnka grochu, jednakże mięśniaki mogą być także znacznie pokaźniejsze. Guzki te bardzo rzadko występują pojedynczo, a najczęstszym miejscem, w którym się pojawiają jest trzon macicy.
Mięśniaki macicy dotykają co drugą kobietę po 35 roku życia (występują u ok. 40% kobiet w wieku od 35 do 55 lat). W wielu przypadkach są one bardzo późno diagnozowane, ponieważ nie wywołują żadnych dolegliwości oraz rosną wolno. Zdarza się jednak, że zaczynają wywoływać pierwsze objawy już po upływie roku lub dwóch lat.
Co odpowiada za powstawanie mięśniaków macicy? Przyczyn ich występowania upatruje się głównie w zaburzeniach hormonalnych (w szczególności niewłaściwym poziomie estrogenów i progesteronu) oraz czynnikach genetycznych. Mięśniaki mogą być bowiem dziedziczne nie tylko po mamie, ale również babci. Ponadto, rozwojowi mięśniaków sprzyja także większa waga oraz zaburzenia neurowegetatywne.
Objawy występowania mięśniaków macicy
Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą pojawieniu się mięśniaków macicy to:
-
częste bóle w okolicach podbrzusza,
-
obfite i długie krwawienia miesiączkowe,
-
parcie na mocz,
-
zaparcia,
-
bóle kręgosłupa i odcinka lędźwiowego,
-
ogólne osłabienie, bóle głowy, duszności,
-
bóle podczas współżycia.
Czy mięśniaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia?
Mięśniaki są nowotworami niezłośliwymi, dlatego też co do zasady ich występowanie w macicy nie zagraża naszemu życiu i zdrowiu. Czasami jednak w trakcie diagnozy może okazać się, że mięśniak zaklasyfikowany zostanie jako nowotwór złośliwy. Są to na szczęście przypadki niezwykle rzadkie, wynoszące ok. 3%.
Miejmy także na względzie, że mięśniaki macicy bardzo często wykrywane są przypadkowo, a ich usunięcie następuje dopiero przy zaawansowanych formach oraz silnych i bolesnych dolegliwościach. W pozostałych przypadkach są one natomiast poddawane obserwacji.
Niezależnie od wielkości guzków oraz ich rodzaju, pamiętajmy, aby regularnie kontrolować u naszego ginekologa wykryte mięśniaki i w ten sposób zapobiec ich niebezpiecznemu rozwojowi.