Problemy ze stawami należą dziś do dolegliwości bardzo powszechnych, które dotykają osoby w różnym wieku. Bóle nasilają się wraz z wiekiem, co wiąże się z uszkodzeniami chrząstki stawowej. Co zatem powinniśmy robić, aby zachować dobrą kondycję naszych stawów?
Stawy i ich rodzaje
Nasze kości połączone są stawami, wśród których wyróżniamy staw zawiasowy (łokieć, kostka, kolano), siodełkowy (występujący między kciukiem a nadgarstkiem), panewkowy (biodro, bark) oraz obrotowy (szyjny odcinek kręgosłupa). Stawy są to ruchome połączenia między kościami, które są odpowiednio względem siebie dopasowane i umożliwiają wykonywanie ruchów w różnych płaszczyznach. Powierzchnie stawów połączone są gładką chrząstką stawową, umożliwiającą ich przesuwanie się przy minimalnym tarciu. Chrząstka stawowa pełni zatem rolę warstwy ochronnej przed ścieraniem się kości.
Przyczyny problemów ze stawami
Za główną przyczynę problemów ze stawami uważa się uszkodzenia chrząstki stawowej, która nie tylko chroni przed ścieraniem, ale również amortyzuje ruch. Upływ czasu powoduje, że kondycja chrząstki w naturalny sposób pogarsza się, co przyczynia się do powstawania bolesnych dolegliwości. Co więcej, na złe funkcjonowanie stawów może wpływać także niewłaściwa dieta, przeciążanie stawów, brak aktywności fizycznej oraz otyłość.
Jak dbać o stawy?
1. Ruch to zdrowie
Bolące stawy nie zachęcają do ruchu, dlatego też wiele osób błędnie myśli, że w takich przypadkach aktywność fizyczna nie jest wskazana. Nic bardziej mylnego! Oczywiście zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie czekaj na pojawienie się pierwszych dolegliwości, tylko zacznij działać już teraz. Jak? Na wzmocnienie stawów oraz zapobieżenie ich zesztywnieniu zaleca się jazdę na rowerze, nordic walking, pilates oraz aqua aerobic. Pamiętaj także o zwykłej codziennej gimnastyce oraz ćwiczeniach rozciągających. W przypadku już występujących dolegliwości, rodzaj aktywności powinien zostać skonsultowany z rehabilitantem.
2. Właściwa dieta
W Twojej diecie nie może zabraknąć:
-
witaminy D, wspomagającej prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu,
-
białka (chudy nabiał, ryby, drób, cielęcina), które jest podstawowym budulcem kości,
-
przeciwutleniaczy takich jak witamina C, która uczestniczy w syntezie kolagenu,
-
kwasów omega-3, które mogą łagodzić powstające stany zapalne.
3. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała
Właściwa waga ciała sprzyja aktywności fizycznej i nie prowadzi do nadmiernego przeciążenia kości, dlatego pamiętaj, że każdy nadprogramowy kilogram nie wpływa korzystnie na kondycję Twoich stawów!
4. Wybór butów ma znaczenie
Pamiętaj, aby każdego dnia wybierać wygodne buty, które utrzymają Twoją stopę we właściwej pozycji. Jeśli w planach masz daleki spacer zrezygnuj z wysokich szpilek na rzecz wygodnych adidasów. To właśnie damskie obcasy mogą w dużej mierze przyczyniać się do problemów ze stawami, albowiem łatwo w nich o kontuzję oraz dolegliwości (np. płaskostopie poprzeczne).
5. Rzuć nałogi
Kawa i papierosy to Twoi nieodłączni towarzysze? Jeśli odczuwasz pierwsze problemy ze stawami warto ograniczyć ich spożycie. Kawa przyczynia się do gorszej wchłanialności wapnia, natomiast papierosy wpływają w negatywny sposób na naszą kondycję.