Kobiecy problem – trądzik na piersiach

Kobiecy problem – trądzik na piersiach

Nie mówi się o tym wiele, ale wiele kobiet zmaga się z trądzikiem występującym na piersiach. Trudno jest sobie z tym problemem poradzić, a do tego prezentuje się nieatrakcyjnie, co wpływa na poczucie własnej wartości. Warto wiedzieć skąd się bierze oraz jak można z nim walczyć.

Trądzik – co to takiego?

Trądzik to chora skóra, która pojawia się przede wszystkim w trakcie dojrzewania. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, które mają miejsce w organizmie człowieka i co za tym idzie, na skórze pojawiają się nieatrakcyjne wzgórki, zaskórniki oraz pryszcze. Jednakże ten problem nie dotyka jedynie nastolatków, gdyż wiele osób przez całe życie musi zmagać się z tego typu dolegliwościami. Zmiany mogą pojawić się w każdym wieku. Trądzik na twarzy jest najbardziej widoczny, jednakże nie oznacza to wcale, że to jedyne miejsce w którym można go znaleźć. Krostki mogą pojawić się dosłownie w każdym miejscu naszego ciała i są uwarunkowane spożywaniem niewłaściwym produktów, stresem, problemami o podłożu hormonalnym, a nawet kosmetykami.

Jak poradzić sobie z trądzikiem na dekolcie?

Trądzik na dekolcie powoduje nie tylko gorszy nastrój, ale także wpływa na ogólną samoocenę. Jest to związane z tym, że biust stanowi atut kobiecej sylwetki, w związku z tym dekolt jest odsłaniany w różnych kreacjach bądź bluzkach. Kiedy szpecą go nieatrakcyjne zmiany konieczne jest jego zakrywanie. Warto jednak wiedzieć jak można się nabyć problemu, a także co z nim zrobić. Trądzik jest efektem produkcji łoju, niestety na klatce piersiowej występuje wiele gruczołów łojowych. Z kolei na powierzchni gruczołów łojowych występują receptory czułe na androgeny, których zadaniem jest pobudzanie gruczołów do pracy oraz wydzielanie sebum. Mamy do czynienia z produktami przemiany materii i bakterie są generowane w zdecydowanie szybszym tempie. Oprócz tego w ujściach gruczołów występują komórki martwego naskórka. W takiej sytuacji gruczoł zamyka się, ma miejsce wystąpienie na skórę zaskórników, co jest prostą drogą do powstania trądziku.

Trądzik na dekolcie powstaje na skutek zbyt dużej ilości łoju, jednakże to nie jedyny czynnik powodujący niekorzystne zmiany. Należy wspomnieć także o hormonach, które są w stanie wiele namieszać w ludzkim organizmie, stylu życia oraz stosowanych kosmetykach. Stres bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd skóry, nie tylko twarzy, ale również całego ciała. Trądzik może pojawić się na dekolcie, ramionach, pośladkach, nogach – wszędzie, gdzie tylko można sobie wyobrazić. Intensywne trenowanie i co za tym idzie, pocenie się, także jest w stanie negatywnie wpłynąć na powstawanie tego typu zmian.

Aby uporać się z trądzikiem konieczne jest przede wszystkim przyjrzenie się własnej diecie oraz redukcja stresu. Konieczna jest rezygnacja z czekolady, ostrych przypraw oraz krewetek, a także zadbanie o dobre przesypianie nocy i odpoczynek. Jeśli zmiany nie znikną, warto udać się do dermatologa.

Inne z tej kategorii: