Konsekwencje zdrowotne chodzenia w butach na wysokim obcasie.

Konsekwencje zdrowotne chodzenia w butach na wysokim obcasie.

Wkładanie butów na wysokim obcasie to dla wielu kobiet nieodzowny element codziennego stroju. Biurowy dresscode często wiąże się z koniecznością zakładania właśnie tego rodzaju butów, jednak nie dla wszystkich pań obcasy chodzenie na obcasach nie pozostawia za sobą negatywnych skutków.

Chodzenie na obcasach a zdrowy kręgosłup.

Pierwszym negatywnym skutkiem chodzenia na obcasach, który wysuwa się na pierwszy plan, jest ból stóp i całych nóg. Jednak wysokie obcasy mają wpływ na przeciążenie kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ podczas chodzenia na obcasach, dochodzi do przesunięcia się środka ciężkości ciała do przodu. Wtedy krzywizna w dolnej części kręgosłupa zwiększa się, a to powoduje nadmierny ucisk na kręgi i krążki międzykręgowe, a tym samym pojawiają się dolegliwości bólowe. Jest to groźne, jeśli kobieta zakłada obcasy codziennie lub bardzo często. Sporadyczne noszenie szpilek, nie naraża kręgosłupa na przeciążenia, a nawet może być pomocne w łagodzeniu bólów kręgosłupa związanych z dyskopatią.

Wpływ obcasów na kończyny dolne.

Najbardziej uciążliwymi i groźnymi skutkami notorycznego noszenia wysokich obcasów są liczne problemy zdrowotne kończyn dolnych. Po pierwsze, stopy szybko męczą się, bolą, puchną, a z czasem dochodzi do deformacji stóp np. halluksów, modzeli, odcisków. Mięśnie łydki oraz ścięgno Achillesa również ulegają przeciążeniu podczas chodzenia na szpilkach.

W najcięższych przypadkach wysokie obcasy są jedną z przyczyn powstawania problemów z krążeniem w kończynach dolnych, w tym żylaków. Dzieje się tak, ponieważ buty na wysokim obcasie ograniczają aktywność mięśni łydek, jednocześnie pozostawiając je w stałym napięciu, a co za tym idzie, krążenie krwi w kończynach dolnych jest utrudnione i nie przebiega prawidłowo.

Pończochy przeciwżylakowe odpowiednią reakcją na puchnięcie nóg.

Kobiety nie powinny lekceważyć pojawiających się pajączków na nogach, ani nawet najmniejszego puchnięcia nóg, ponieważ są to pierwsze objawy niewłaściwego krążenia w kończynach dolnych. Często są to objawy zaobserwowane u kobiet noszących na co dzień buty na obcasie. Mając na uwadze zalecenia lekarskie, warto zacząć stosować rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe, które mają na celu ułatwienie odprowadzenia krwi żylnej z najniższych odcinków kończyn dolnych. Należy je zakładać rano, jeszcze zanim nogi zaczną puchnąć, wtedy mają najskuteczniejsze działanie. Warto wiedzieć, że rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe są również polecane jako profilaktyka zakrzepicy i żylaków, szczególnie jeśli te choroby występowały już w rodzinie. Poza tym zaleca się noszenie ich tym kobietom, które pracują w pozycji siedzącej lub stojącej, a także w czasie długich podróży samochodem lub samolotem.

Inne z tej kategorii: