Przez określenie torbiel na jajniku rozumie się patologicznie zmienioną przestrzeń pojawiającą się w niewielkiej odległości od właściwej tkanki. Występują dwa rodzaje, jeden z nich jest zupełnie niegroźny, ale inna grupa kobiet nie ma tyle szczęścia i torbiel jest jednocześnie rakiem. Jak rozpoznać chorobę?
Zadanie wyszukania torbiela na jajniku należy do ginekologa. Odbywa się to w trakcie wykonania USG, które daje możliwość na określenie kształtu, gabarytów oraz umiejscowienia zmiany. Lepsze urządzenia dają do tego możliwość na stwierdzenie co się w jego wnętrzu znajduje. Osoby z torbielem powinny dodatkowo skontrolować poziom hormonów, a do tego niezbędne jest oznaczenie markerów nowotworowych.
Jeśli kobieta jest aktualnie w okresie rozrodczym ma zdecydowanie większe prawdopodobieństwo na pojawienie się zmian. Rosną one zarówno wewnątrz jajnika, jego ściankach, jak i pojawiają się na zewnątrz. Słowem – mogą być wszędzie. Czasem zauważa się pojedyncze zmiany, a w innych przypadkach występują w grupach. W drugim przypadku sprawiają, że kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę.
Jak objawiają się torbiele na jajnikach?
To jedna z dolegliwości, która przebiega niezauważona. Tylko i wyłącznie regularne chodzenie do ginekologa jest w stanie wykryć wczesne zmiany. Co innego, jeśli torbiele są już w zaawansowanym stadium. W tej sytuacji, kiedy ich gabaryty są zdecydowanie większe niż na początku można je wyczuć, a czasem uciskają tkanki znajdujące się w pobliżu, co przekłada się na uczucie bólu oraz dyskomfort. Jeszcze inna grupa kobiet odczuwa parcie na pęcherz, co także pokazuje, że w jajnikach zaczynają rozwijać się niepowołani goście.
W dzisiejszych czasach cały czas nie wiemy jak to się dzieje, że kobiety zauważają u siebie torbiele na jajnikach. Czasem za przyczynę wymienia się stany zapalne dróg rodnych, które nie zostały odpowiednio wcześnie wyleczone. Inni specjaliści winą obarczają czynniki genetyczne.
Jeśli panie zmagają się z torbielami czynnościowymi istnieje spora szansa na ich samoistne zniknięcie, kiedy dojdzie go paru cykli. Jednakże, kiedy kobiecie zależy na możliwie najszybszym pozbyciu się zmian może ona sięgnąć po tabletki antykoncepcyjne, które sprawiają, że torbiel powinien pęknąć bądź się wchłonąć. Czasem konieczne jest jednak usunięcie całego narządu, ale w przypadku, kiedy kobieta posiada drugi sprawny jajnik, cały czas może ona zostać matką oraz cieszyć się z rodzicielstwa.