
Poranek bez filiżanki gorącej i aromatycznej kawy? Z całą pewnością większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie takiej sytuacji. Kawa towarzyszy nam każdego dnia, nie tylko zaraz po przebudzeniu, ale również popołudniami. Jednakże kawa to nie jedyny sposób na pobudzenie naszego organizmu. W tym artykule dowiesz się, jakimi zdrowymi zamiennikami możesz zastąpić kawę!
Kawa i zawarta w niej kofeina
Kawa pita z umiarem i w rozsądnych ilościach korzystnie wpływa na nasz organizm. Kofeina w niej zawarta nie tylko dodaje nam energii, pobudza, ale również poprawia koncentrację, ogranicza apetyt i przyspiesza metabolizm. To nie wszystko, albowiem w kawie zawarte są także antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. Nie są to atomy korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ uszkadzają one naczynia krwionośne, niszczą naturalną barierę ochronną skóry oraz mogą powodować miażdżycę.
Dla wielu z nas picie kawy z umiarem nie jest niestety sprawą łatwą, ponieważ kofeina jest związkiem uzależniającym. Zalecana dla osoby dorosłej dawka kofeiny, która nie wywołuje problemów zdrowotnych to ok. 300 mg na dzień. Pamiętajmy jednak, że nie tylko czarna kawa bogata jest w kofeinę.
-
Zamiennika klasycznej czarnej kawy
1. Guarana
Amazońska guarana to roślina zawierająca dużą ilość guaraniny, która dostarcza naszemu organizmowi energii aż na 6 godzin, czyli dłużej niż czarna kawa! (ok. 4 godzin). Guarana zalecana jest osobom, które walczą z nieustannym zmęczeniem, stresem oraz spadkiem motywacji i energii. Co więcej, zawiera ona liczne antyoksydanty, wzmacnia układ odpornościowy, przyczynia się do usuwania szkodliwych toksyn oraz przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.
2. Yerba Mate
Popularnym zamiennikiem kawy stała się również yerba mate, czyli herbata, która otrzymywana jest z wysuszonych i pokruszonych liści oraz łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba mate poza sporą zawartością kofeiny zawiera również potas oraz magnez. Jej picie sprzyja przemianie materii, obniża poziom złego cholesterolu oraz chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
3. Zielona kawa
Zielona kawa to po prostu kawa niepalona (przed obróbką). Zasłynęła ona przede wszystkim ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Oczywiście ma także działanie pobudzające oraz przyczynia się do redukcji cholesterolu.
4. Zielona herbata
Zielona herbata może wykazywać dwa odmienne działania. Parzona ok. 2-3 minut pobudza, natomiast przy parzeniu od 5-8 minut odpręża oraz przyspiesza procesy trawienne. Co więcej, zielona herbata zawiera dwa razy więcej kofeiny niż ziarna kawy! Jest to również napój bogaty w liczne witaminy oraz minerały, takie jak witamina A, B, C oraz potas, żelazo czy sód.
5. Imbir
Mimo, że imbir kojarzy się głównie z lekiem na przeziębienia, jest on także zalecany osobom osłabionym oraz ospałym, ponieważ wykazuje właściwości rozgrzewające. Co więcej, imbir wspomaga i przyspiesza krążenie krwi oraz poprawia naszą koncentrację.