Czego objawem mogą być duszności?

Czego objawem mogą być duszności?

Duszność to dolegliwość, która polega na uczuciu braku powietrza u chorego. Osoba cierpiąca na duszności nie może złapać tchu lub ma problemy z wydychaniem powietrza. Przyczyny duszności mogą być różne, lecz nie należy jej symptomów bagatelizować – u jej podłoża mogą leżeć poważne stany chorobowe.

Najczęstsze choroby, którym towarzyszą duszności

Problemy z oddychaniem to symptom, który towarzyszy bardzo wielu jednostkom chorobowym. Dlatego też należy obserwować swój organizm, aby jak najwięcej dowiedzieć się o dusznościach, które nas dotykają. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, kiedy kłopoty z oddychaniem się pojawiają, jak długo się utrzymują i co im towarzyszy. Często przyczyna może być bardzo oczywista, jednak my, skupiając się na samym objawie, nie jesteśmy w stanie znaleźć powodu, z jakiego duszności się u nas pojawiają. Częstą przyczyną problemów z oddychaniem jest zwykła alergia, której nie jesteśmy świadomi. Tu bardzo ważna jest obserwacja swojego organizmu – jeśli duszności pojawiają się na przykład tylko wiosną i to najczęściej wtedy, gdy wychodzimy na zewnątrz, to bardzo możliwe, że cierpimy na alergię na pyłki (szczególnie, gdy dusznościom towarzyszy na przykład katar czy kaszel oraz łzawienie oczu). Poradzenie sobie z dusznościami spowodowanymi alergią jest dość proste – możemy skorzystać z leków przeciwalergicznych, dostępnych w aptekach bez recepty, takich jak na przykład Hitaxa Fast, Allegra czy Claritine Allergy. Powinny one złagodzić objawy. Warto jednak skonsultować się również z lekarzem. Duszności mogą mieć przyczynę także w chorobach, takich jak astma czy niewydolność serca. Przy astmie występują nagłe napady duszności, natomiast przy niewydolności serca kłopoty z oddychaniem często pojawiają się u chorego, gdy przyjmuje on pozycję leżącą. Bardzo często duszności są objawem zawału serca. Jeśli obok kłopotów z oddychaniem odczuwamy nagły, ostry ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, silne osłabienie oraz zawroty głowy, być może mamy do czynienia z zawałem serca. Wówczas natychmiast należy wezwać karetkę – przy zawale serca cenna jest bowiem każda minuta.

Czy stres może powodować duszności?

Niekiedy okazuje się, że nie cierpimy na żadną chorobę, jednak kłopoty z oddychaniem wciąż nam towarzyszą. Wówczas warto zastanowić się nad tym, czy przyczyną naszych duszności nie jest silny stres. Gdy problemy z oddychaniem pojawiają się zawsze w stresowej dla nas sytuacji, a dodatkowo odczuwamy palpitacje serca, drżenie całego ciała, ból w klatce piersiowej, być może cierpimy na napady lękowe. Osoba doświadczająca ataku paniki często jest przekonana, że umiera. Jest to bardzo poważna dolegliwość, która często odbiera choremu możliwość normalnego funkcjonowania. Bardzo ważne jest skonsultowanie swojego stanu z lekarzem – psychologiem, a być może także z psychiatrą. Możliwe, że potrzebne będzie wdrożenie odpowiednich leków, które pozwolą osłabić, a być może nawet całkowicie wyeliminować ataki paniki.

Inne z tej kategorii: