Otyłość – choroba, która uprzykrza życie

Otyłość – choroba, która uprzykrza życie

Otyłość to choroba, która jest efektem spożywania zbyt dużej ilości kalorii w porównaniu do tego ile potrzebuje ich organizm. Skutkiem tego pojawiają się nieplanowane kilogramy, które w krótkim czasie powodują szereg komplikacji zdrowotnych oraz pogorszenie samopoczucia. Oprócz tego otyłość wpływa również na wygląd i postrzeganie własnej osoby.

Otyłość czyli schorzenie, które wpływa na życie wielu osób

Otyłość jest efektem zjadania zbyt dużej ilości kalorii, która odbywa się przed długi czas w związku z czym pojawiają się negatywne efekty takiego postępowania. Aby wrócić do formy konieczne jest zmniejszenie przyjmowania kalorii oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Najlepiej, kiedy obie zmiany występują razem. Oprócz tego ogromną rolę odgrywa odpowiednia ilość snu, stres, dużą rolę przypisuje się przewlekłemu bólowi uniemożliwiającemu normalne funkcjonowanie oraz problemom powiązanym z hormonami. W omawianych przypadkach objadanie się jest często objawem, a nie przyczyną problemu. Kiedy mamy do czynienia z paroma czynnikami jednocześnie problem staje się jeszcze poważniejszy i trudniej nad nim zapanować.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że otyłość nie powoduje cukrzycy. Chodzi o czynnik ryzyka i zwiększenie szansy na zmaganie się z cukrzycą typu 2, jednakże nie każda osoba zmagająca się z tą chorobą jest otyła.

Wiele osób uważa, że osoby, które zmagają się z otyłością są nieaktywne, a może nawet leniwe, co jest ściśle związane z ich zbyt dużą masą ciała. Taka opinia nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością, gdyż to nie brak ruchów w większości przypadków odpowiada za pojawienie się choroby, ale zjadanie zbyt dużych porcji. Każdy krok stawiany przez osobę otyłą wymaga zużycia większej energii niż ma to miejsce w przypadku osób, które mają prawidłową masę ciała.

Już na koniec warto zaznaczyć, że mimo iż otyłość nie jest ściśle powiązana z cukrzycą to może powodować szereg innych schorzeń i dolegliwości. Chodzi o nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby zwyrodnieniowe stawów, bezdech senny oraz wybrane choroby o podłożu psychicznym. Kiedy nastąpi spadek wagi już tylko o parę procent można zauważyć nie tylko poprawę samopoczucia, ale przede wszystkim korzyści zdrowotne. Mowa o lepszym ciśnieniu krwi, reguluje się również poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.

Inne z tej kategorii: