Borelioza - dlaczego nie wolno jej bagatelizować?

Borelioza - dlaczego nie wolno jej bagatelizować?

Borelioza zwana także „chorobą z Lyme” lub „krętowicą kleszczową” to zakaźna choroba odkleszczowa, którą wywołują bakterie Borellia burgdorferi, Borellia garinii, Borellia afzelii oraz Borellia japonica.

Trzy fazy boreliozy

Borelioza to niezwykle podstępna choroba z racji tego, że jej symptomy są niejednoznaczne i często mylnie diagnozowane z innymi chorobami. Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest tak zwany „rumień wędrujący” - owalny pierścień pojawiający się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Niestety, szacuje się, że rumień pojawia się tylko u ok. 30% zakażonych, co jest o tyle ważne, iż pojawienie się go jest oznaką pierwszej fazy boreliozy - fazy wstępnej. Wdrożenie kuracji antybiotykowej na tym etapie postępowania choroby sprawia, że jest ona praktycznie całkowicie uleczalna. Niemniej jednak, u pozostałej liczby zakażonych w pierwszej fazie występują objawy przypominające typowe przeziębienie (gorączka, osłabienie organizmu oraz bóle stawów) lub grypę.

W ciągu 1-3 miesięcy od ukąszenia przez kleszcza, borelioza przechodzi w drugą fazę - rozsianą, objawiającą się zapaleniem stawów lub tak zwaną neuroboreliozą, objawami przypominającą depresję. Z kolei po 12 miesiącach następują trzecia, ostatnia i najgroźniejsza faza - przewlekła, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka. Ta faza jest również bardzo trudna do rozpoznania, jako że objawia się znowu bólami głowy, gorączką, dreszczami i przemęczeniem - klasycznymi symptomami przeziębienia i grypy. Po pewnym czasie mogą pojawić się jednak kolejne oznaki, takie jak bóle stawów, drżenie mięśni, niedowład kończyn, zaburzenia orientacji przestrzennej i czucia czy nadwrażliwość na światło. Co ciekawe, przewlekła faza tej choroby może przez wiele lat pozostawać niejako „w ukryciu” i nie wywoływać żadnych niepokojących oznak.

Powikłania boreliozy 

Konsekwencją nieleczonej (lub nazbyt późno wdrożonej kuracji antybiotykowej) są powikłania: 

  • neurologiczne - zwłaszcza zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu. Ponadto może pojawić się porażenie nerwu twarzowego oraz zapalenie nerwu wzrokowego,

  • zapalenie stawów - charakteryzujące się silnymi i krótkotrwałymi bólami w okolicach stawu kolanowego i biodrowego oraz barku i łokci,

  • sercowe - objawy powikłań sercowych przypominają zapalenie płuc, niemniej borelioza może doprowadzić do zapalenie osierdzia lub boreliozowego zapalenia mięśnia sercowego.

Niestety, na boreliozę nie wynaleziono jeszcze szczepionki, dlatego przed chorobą można się bronić tylko zachowując szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzając ciało na potencjalną obecność kleszcza. Niezwykle istotne jest to w przypadku dzieci, ponieważ u nich choroba daje jeszcze bardziej niecharakterystyczne objawy.

Inne z tej kategorii: