Zapalenie płuc - powszechna, a jednak wciąż groźna choroba

Zapalenie płuc - powszechna, a jednak wciąż groźna choroba

Zapalenie płuc to częsta choroba, która może przydarzyć się właściwie każdemu, zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej. Specjaliści podają, że w naszym kraju na zapalenie płuc choruje jedna na sto osób. Jest to wciąż niebezpieczna choroba, zwłaszcza źle leczona lub gdy pacjent nie wykonywał zaleceń lekarza. Bywa ciężka, szczególnie dla osób starszych, powyżej 65 roku życia i niemowlaków. 

Zapalenie płuc - przyczyny

Do głównych przyczyn zapalenia płuc należą:

  • wirusy grypy oraz bakterie i grzyby,
  • powikłania po chorobach, między innymi po grypie, różyczce czy też śwince.

Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby ze słabą odpornością oraz osoby po przeszczepach.

Zapalenie płuc - objawy

Objawy, które mogą wskazywać na toczące się w organizmie zapalenie płuc to: wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, intensywny kaszel i dodatkowo ropne wykrztuszanie. W takim przypadku bezwzględnie należy udać się do lekarza, który zleci badania laboratoryjne i prześwietlenie klatki piersiowej.

Zapalenie płuc - leczenie

Leczenie zwykle odbywa się w domu, jednak osoby starsze lub małe dzieci mogą być przy zapaleniu płuc hospitalizowane. Zazwyczaj pacjent otrzymuje stosowny antybiotyk, jednak w przypadku stwierdzenia zapalenia płuc, którego przyczyną jest wirus zalecane są jedynie leki wykrztuśne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. 

Zapalenie płuc - powikłania

Okazuje się, że zapalenie płuc jest nadal choroba groźną z powodu możliwych powikłań. Powstają one wówczas, kiedy pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza. Najczęściej występujące powikłania to:

  • ropień płuc, inaczej martwica płuc, leczenie antybiotykowe, drenaż, nieraz operacyjne
  • wysiękowy ropniak opłucnej, występowanie płynu ropnego, leczenie antybiotykowe, drenaż, nieraz też operacyjne
  • sepsa, niezwykle niebezpieczna choroba, która może zakończyć się śmiercią
  • ropnie przerzutowe, powstałe w wyniku wędrowania z krwią bakterii i zakażenie innych narządów, leczenie antybiotykami, drenaż, nieraz leczenie operacyjne
  • zapalenie wsierdzia, proces zapalny, mało bezpieczny, leczenie antybiotykami, rzadko operacyjne.

By uchronić się powikłań należy po pierwsze szybko skonsultować z lekarzem wszelkie niepokojące objawy, a po stwierdzeniu choroby należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Inne z tej kategorii: