Jak skutecznie zwalczyć wszawicę i gnidy?

Jak skutecznie zwalczyć wszawicę i gnidy?

Do niedawna wydawało się wszystkim, że wszy zostały skutecznie zwalczone. Niestety, obecnie znowu obserwuje się nawrót choroby, a gnidy i wszy pojawiają się w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach. Objawy choroby bywają bardzo nieprzyjemne dla dzieci – jak można się ich skutecznie pozbyć?

 

Jakie są przyczyny wszawicy?

 

Wszawica to choroba zakaźna, którą powodują wszy głowowe oraz łonowe. Znacznie częściej spotyka się tę pierwszą formę. Zarazić się wszami można właściwie wszędzie, gdzie znajdują się duże skupiska ludzkie – w autobusie i tramwaju, w szkole, czy na koncercie. Kiedy tylko wesz widzi taką możliwość, bardzo chętnie zmienia swojego żywiciela na kolejnego. Może przenosić się z ubrań i z całego ciała, na którym występuje.

 

Wszy oraz gnidy powodują silny świąd skóry, który spowodowany jest wpuszczanymi pod nią toksynami. Długotrwałe drapanie może prowadzić również do powstawania nadżerek. Nie wolno bagatelizować problemu, ponieważ nieleczona wszawica może skutkować zakażeniami bakteryjnymi, które wymagają antybiotykoterapii i znacznie trudniej się je leczy.

 

Wszy i gnidy – jak można się ich pozbyć?

 

Wydaje się, że objawy choroby są dość jasne, jednak wiele osób nawet nie dopuszcza do siebie myśli, że mogą być zakażone wszawicą. Niekiedy prowadzi to nawet do powstania kołtuna, który bardzo trudno jest usunąć. Na szczęście w aptekach dostępny jest szereg różnych, bardzo skutecznych preparatów zwalczających wszy. Występują one w formie szamponów, sprayów, roztworów, które niwelują nie tylko te pasożyty, ale również świerzbowce. Dużą popularnością cieszą się całe kuracje, które stosuje się w kompleksowy sposób na skórze głowy, a jednocześnie specjalistyczne grzebienie – dostępne również bez recepty.

Zdarza się, że walczymy tylko z dorosłymi osobnikami, zapominając o larwach. Gnidy przyjmują owalny kształt i nie sposób ich nie rozpoznać. Jeżeli znajdują się na skórze głowy, konieczne jest ich usunięcie. Najlepiej przeczesywać bardzo dokładnie włosy przy pomocy specjalnego grzebienia i usuwać pojedyncze gnidy. Czynność powinno się powtarzać aż do skutku. Warto pamiętać o tym, że mogą skrywać się również za uszami i na karku, czyli w miejscach trudno dostępnych. Dopiero po całkowitym pozbyciu się wszystkich gnid sens ma rozpoczęcie specjalnej terapii. Grzebień powinien być stale dezynfekowany i myty w specjalistycznym płynie, aby nie rozmnażać gnid. Ponieważ lubią kryć się też w ubraniach i pościeli – należy je wyprać w wysokiej temperaturze.

Inne z tej kategorii: