Powiększone węzły chłonne na szyi – możliwe przyczyny

Powiększone węzły chłonne na szyi – możliwe przyczyny

W ludzkim ciele znajduje się niemal sześćset węzłów chłonnych, rozmieszczonych w różnych miejscach. Jednak te, które zauważamy najczęściej, to węzły umieszczone na szyi oraz w okolicach pachwin czy pod pachami. Zwykle w wyniku ich obserwacji rozpoznajemy stan zapalny organizmu, związany na przykład z przeziębieniem. Jednak powiększone węzły chłonne mogą oznaczać także coś poważniejszego.

Czym są węzły chłonne i za co odpowiadają?

Węzły chłonne to część naszego układu immunologicznego. Zbudowane są z tkanki limfatycznej i występują na przebiegu naczyń limfatycznych. Ich zadaniem jest filtrowanie naczyń, wychwytywanie bakterii, wirusów i innych komórek, które mogą okazać się szkodliwe dla organizmu. Likwidują je za pomocą produkowanych w ich wnętrzu limfocytów. W momencie, w którym węzły puchną, jest to sygnał dla nas i lekarza, że w organizmie (a w szczególności w obrębie węzłów) znajdują się komórki obcego pochodzenia czy nagromadzenie szkodliwych drobnoustrojów.

Jakie są przyczyny powiększonych węzłów chłonnych?

Węzły chłonne powiększają się podczas infekcji organizmu - na przykład spowodowanej przeziębieniem. Dlatego podczas chorób lekarze sprawdzają węzły przy uszach, na szyi i pod żuchwą. Jednak powiększenie węzłów szyjnych nie musi oznaczać grypy bądź infekcji związanej z chorym gardłem. Oczywiście jest to pierwsza myśl związana z takim objawem, jednak nie tylko przeziębienia powodują stan zapalny organizmu. Mogą za niego odpowiadać także komórki rakowe, na przykład w początkowym etapie rozrostu. Poprzez badanie węzłów chłonnych sprawdza się także ewentualność pojawienia się przerzutów - w przypadku, w którym komórki nowotworowe zaatakowały inny organ, może to objawiać się napuchnięciem tkanek limfatycznych. Powiększone węzły chłonne mogą być także sygnałem, że nasz organizm cierpi na chorobę autoimmunologiczną. Oznacza to, że limfocyty bronią się przed własnym organizmem. Węzły na szyi mogą informować na przykład o chorobie Hashimoto. Niezależnie od przyczyny, powiększone węzły chłonne zawsze powinny być dla nas alarmujące. W takiej sytuacji warto zatem zwrócić się do lekarza.

Inne z tej kategorii: