Ból odcinka szyjnego – jak sobie z nim radzić?

Ból odcinka szyjnego – jak sobie z nim radzić?

Kręgi szyjne znajdują się w odcinku kręgosłupa pomiędzy głową a klatką piersiową. To tak zwany odcinek szyjny. Tworzy go 7 kręgów i podlega on ciągłym ruchom. Stąd też często pojawiające się dolegliwości bólowe w tym miejscu. Jakie są ich przyczyny i w jaki sposób zniwelować ból? O tym poniżej.

Co może powodować ból kręgów szyjnych?

Odcinek szyjny narażony jest na ciągły ruch. Ma on również za zadanie utrzymanie ciężaru głowy. Jedynym momentem, w którym nie pracuje, jest nocny odpoczynek, oczywiście pod warunkiem zapewnienia mu wygodnego podparcia.

Najczęstszą przyczyną bólu kręgów szyjnych jest ich przeciążenie. Spowodowane może być ono niewłaściwym ułożenie w ciągu nocy, siedzącym trybem pracy zwłaszcza przed komputerem lub inną pracą, w której występuje wzmożony wysiłek tego odcinka kręgosłupa. Jednostajny wysiłek bez zmiany pozycji powoduje niedokrwienie tkanek, co z kolei wpływa na obniżoną zdolność do odżywiania stawów. W efekcie stawy ulegają szybkiemu zużyciu, pojawiają się pierwsze zmiany zwyrodnieniowe, a wraz z nimi ból i ucisk.

Zmiany chorobowe w odcinku szyjnym mogą objawiać się bólem w tym miejscu, jak również bólem głowy oraz pleców. Zwykle jednak ból pojawia się z tyłu czaszki i nasila podczas odchylania głowy. Zdarza się, że mylony jest z bólem spowodowanym wysokim ciśnieniem krwi.

Jak leczyć i zapobiegać bólom kręgów szyjnych?

Jak zwykle ważna jest profilaktyka. Obejmuje ona higienę pracy, właściwą postawę oraz odpowiednią dawkę ruchu. Należy zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie ciała podczas pracy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia i pracujących przy komputerze. W celu zapobiegania problemom z kręgosłupem należy ustawić monitor na wysokości oczu, robić przerwy w trakcie pracy i zachować prawidłową postawę podczas siedzenia. Taka zmiana nawyków z pewnością przyczyni się do szybkiego zniwelowania bólu.

Zdrowe kręgi szyjne to także odpowiednia dawka ruchu. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać ćwiczeń obciążających odcinek szyjny w trakcie jego bólu. Ból oznacza pojawienie się stanu zapalnego, który należy najpierw wyleczyć, a dopiero potem wprowadzić ćwiczenia. Stan zapalny kręgów szyjnych objawia się ciągłym silnym uciskiem. W celu zniwelowania bólu i powrotu do zdrowia zalecane jest stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, najlepiej w postaci maści i żeli.

Inne z tej kategorii: