Jak wybrać odpowiedni dla siebie materac do snu?

Jak wybrać odpowiedni dla siebie materac do snu?

Obecnie już nikogo nie dziwi, iż jakość materaca ma wpływ na jakość naszego snu i zdrowia. W trakcie snu organizm się regeneruje, mięśnie ulegają rozluźnieniu, a nerwy się uspokajają. Fakt, że w łóżku spędzamy 1/3 swojego życia sprawia, że wybór materaca stacje się ważniejszą rzeczą niż mogłoby się wydawać. Warto zakupić dobry jakościowo materac, aby rano nie wstawać obolałym i niewypoczętym. Często niestety kupujemy wersalki czy sofy, na których śpimy, a które w rzeczywistości są przeznaczone głównie do siedzenia i zazwyczaj są zbyt twarde. Nie zawsze w małym mieszkaniu można sobie pozwolić na łóżko przeznaczone tylko do spania, jednak pamiętajmy, że odpowiednio dobrany materac jest to ważna rzecz, zwłaszcza dla dzieci i ich rozwoju. Nie kierujmy się zatem wrażeniami estetycznymi tylko zdrowiem i jeśli mamy możliwość metrażową, każdy domownik powinien mieć zapewnione łóżko typowe sypialniane. Kanapy, sofy, narożniki zostawmy dla gości na ewentualne, awaryjne nocowanie.

Kiedyś sądzono, że dobry materac to twardy materac, jednak nie jest to prawdą. Najważniejsze zadanie dla materaca to dobre podparcie dla naszego kręgosłupa. Powinniśmy dostosować go do naszego wzrostu i wagi. Zatem gdy wybierzemy zbyt twardy materac nie posłuży to naszemu zdrowiu. Gdy nie jest on za bardzo miękki i za bardzo twardy, a dopasowany do naszej krzywizny kręgosłupa, wtedy możemy mówić o materacu idealnym. Leżąc na materacu kręgosłup powinien znajdować się w pozycji poziomej.

Ważna jest również pozycja w jakiej śpimy, pozycja na brzuchu lub na plecach powoduje, że ciężar ciała rozkłada się na materacu równomiernie. Jeśli jednak śpimy na boku to należy używać materaca elastycznego, który pozwoli wystającym częściom ciała się zagłębić, aby kręgosłup mógł przyjąć odpowiednią pozycję. Są również dostępne na rynku, tzw. modele aktywne, które dopasowują się do ciała dla osób zmieniających często pozycje podczas spania. 

Osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa powinny przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który określi pożądaną twardość materaca. Materac, który jest idealnie dobrany może nawet złagodzić dolegliwości. 

Kupując materac dla dwóch osób, warto rozważyć kupno dwóch, różnych materaców. Gdy dwie osoby bardzo różnią się wzrostem czy wagą lub upodobaniami kupno dwóch materaców wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Podsumowując, materac powinien być indywidualnie dobrany do każdej osoby i do jej budowy ciała tak, by było ono odpowiednio podparte, a kręgosłup w każdej pozycji przybierał naturalne krzywizny.

Inne z tej kategorii: