Pij więcej w sezonie zimowym!

Pij więcej w sezonie zimowym!

Co ciekawe większość osób zaczyna przyjmować zdecydowanie mniejsze ilości wody, kiedy temperatura za oknem zaczyna spadać. Jest to błędne postępowanie, gdyż wraz z ogrzewaniem pomieszczeń, wilgotność zdecydowanie pogarsza się, stąd konieczne jest regularne uzupełnianie płynów.

Woda – cenny skarb natury

Organizm człowieka składa się przede wszystkim z wody. Powszechnie wiadomo, że bez niej jesteśmy w stanie przeżyć tylko kilka dni, a z kolei bez jedzenia możemy przetrwać aż miesiąc. Kiedy na dworze żar leje się z nieba każdy wlewa w siebie litry zimnej wody, aby ochłodzić się oraz zaspokoić pragnienie, które doskwiera niemalże bezustannie, sytuacja ta zmienia się wraz z nadejściem zimy – niepotrzebnie. Picie wody jedynie w trakcie wysiłku fizycznego bądź odczuwania silnego pragnienia nie jest wystraczające. Wiąże się to z tym, że aby organizm dawał z siebie 100% nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale również pracy zawodowej czy wykonywania obowiązków domowych musi być odpowiednio nawodniony. Niewystarczające ilości wody w organizmie sprawiają, że wszystkie procesy mające w nim miejsce przebiegają znacznie wolniej, zalicza się wśród nich również odbudowywanie komórek mięśniowych.

Poziom wody w organizmie może zostać skontrolowany przy pomocy moczu. Jego kolor mówi wszystko, a dokładnie w przypadku właściwego nawodnienia organizmu będzie miał on kolor bladożółty. Jest to związane z występowaniem w nim urobiliny, która rozcieńcza się. Ciemny kolor moczu jest jednoznaczny ze średnim bądź znacznym odwodnieniem. Należy stan ten jak najszybciej zmienić.

Jeśli Twoja cera jest szara, ziemista również może być to efekt nieodpowiedniej ilości wody w organizmie. Jest to uwarunkowane błonami komórkowymi, które potrzebują wody aby móc właściwie funkcjonować. Skóra twarzy cierpi więc w pierwszej kolejności, kiedy organizm jest niewłaściwie nawodniony.

Należy pić więcej, kiedy człowiek ma ochotę na słodkości, albo słone przekąski. Jeśli zmagasz się z tego typu pragnieniem spróbuj w pierwszej kolejności wypić szklankę bądź dwie wody i odczekać chwilę. Gwarantujemy Ci, że po kaloryczną przekąskę nie sięgniesz. Głód i pragnienie są regulowane przez jednakową część mózgu, właśnie dlatego człowiek wielokrotnie myli oba te odczucia.

Woda, a więc jej większe ilości są idealnym rozwiązaniem, kiedy boli głowa. Działa ona tak samo jak tabletka przeciwbólowa, a dodatkowo nie obciąża wątroby. Jeśli więc czujesz, że coś zaczyna Cię łapać, kup dużą butelkę wody i nawodnij się! 

Inne z tej kategorii: