
Przyczyny podrażnienia gardła bywają przeróżne. Stan zapalny często pojawia się przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Może być też spowodowany czynnikami takimi jak klimatyzacja czy dym papierosowy. Jak złagodzić podrażnienie gardła i nie dopuścić do rozwoju infekcji?
Dlaczego gardło jest podrażnione?
O podrażnionym gardle można mówić wtedy, gdy gardło boli, a bólowi towarzyszy pieczenie, uczucie swędzenia i problemy z przełykaniem. Chrypkę również można zaliczyć do objawów podrażnienia. Wśród najczęstszych przyczyn podrażnienia gardła wymienia się przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych. Inne możliwe przyczyny dolegliwości to:
- Wysuszenie błony śluzowej, które może być spowodowane np. przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu.
- Alergia, której towarzyszą inne objawy takie jak łzawienie czy wysypka.
- Refluks, który objawia się cofaniem treści żołądka, która podrażnia ściany przełyku oraz gardło.
- Podrażnienie spowodowane dymem papierosowym.
Jak widać podrażnienie gardła nie zawsze spowodowane jest chorobą. Bez względu na przyczyny warto od razu sięgnąć po środki, które uśmierzą ból, zlikwidują chrypkę, a co najważniejsze, zapobiegną rozwojowi infekcji.
Podrażnione gardło – co pomoże w walce z dolegliwościami?
Wśród domowych sposobów na podrażnienie gardła wymienia się odpowiednie nawilżenie powietrza oraz nawodnienie organizmu. Skutecznym sposobem są też naturalne płukanki przygotowane z ziół takich jak rumianek, szałwia czy tymianek. Te naturalne składniki mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne oraz odkażające. Polecany jest też czosnek, który jako naturalny antybiotyk, wspomoże walkę z infekcją. Przy podrażnionym gardle należy też unikać substancji drażniących, takich jak dym papierosowy czy ostre przyprawy. By złagodzić objawy takie jak ból czy obrzęk, warto sięgnąć po środki dostępne w aptece bez recepty np. Herbitussin, Gardlox czy Amolove. W składzie tego typu preparatów można znaleźć wyciągi z naturalnych składników, takich jak prawoślaz, szałwia czy aloes oraz olejki eukaliptusowy i szałwiowy. Te składniki nie tylko łagodzą obrzęk i wspomagają funkcjonowanie błon śluzowych, ale również wzmacniają organizm i wspierają walkę z infekcjami.