Jak skutecznie złagodzić podrażnione gardło?

Jak skutecznie złagodzić podrażnione gardło?

Przyczyny podrażnienia gardła bywają przeróżne. Stan zapalny często pojawia się przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Może być też spowodowany czynnikami takimi jak klimatyzacja czy dym papierosowy. Jak złagodzić podrażnienie gardła i nie dopuścić do rozwoju infekcji?

 

Dlaczego gardło jest podrażnione?

O podrażnionym gardle można mówić wtedy, gdy gardło boli, a bólowi towarzyszy pieczenie, uczucie swędzenia i problemy z przełykaniem. Chrypkę również można zaliczyć do objawów podrażnienia. Wśród najczęstszych przyczyn podrażnienia gardła wymienia się przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych. Inne możliwe przyczyny dolegliwości to:

 

- Wysuszenie błony śluzowej, które może być spowodowane np. przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu.

- Alergia, której towarzyszą inne objawy takie jak łzawienie czy wysypka.

- Refluks, który objawia się cofaniem treści żołądka, która podrażnia ściany przełyku oraz gardło.

- Podrażnienie spowodowane dymem papierosowym.

 

Jak widać podrażnienie gardła nie zawsze spowodowane jest chorobą. Bez względu na przyczyny warto od razu sięgnąć po środki, które uśmierzą ból, zlikwidują chrypkę, a co najważniejsze, zapobiegną rozwojowi infekcji.

 

Podrażnione gardło – co pomoże w walce z dolegliwościami?

Wśród domowych sposobów na podrażnienie gardła wymienia się odpowiednie nawilżenie powietrza oraz nawodnienie organizmu. Skutecznym sposobem są też naturalne płukanki przygotowane z ziół takich jak rumianek, szałwia czy tymianek. Te naturalne składniki mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne oraz odkażające. Polecany jest też czosnek, który jako naturalny antybiotyk, wspomoże walkę z infekcją. Przy podrażnionym gardle należy też unikać substancji drażniących, takich jak dym papierosowy czy ostre przyprawy. By złagodzić objawy takie jak ból czy obrzęk, warto sięgnąć po środki dostępne w aptece bez recepty np. Herbitussin, Gardlox czy Amolove. W składzie tego typu preparatów można znaleźć wyciągi z naturalnych składników, takich jak prawoślaz, szałwia czy aloes oraz olejki eukaliptusowy i szałwiowy. Te składniki nie tylko łagodzą obrzęk i wspomagają funkcjonowanie błon śluzowych, ale również wzmacniają organizm i wspierają walkę z infekcjami.  

Inne z tej kategorii: