Co robić w przypadku oparzenia się?

Co robić w przypadku oparzenia się?

Oparzyć można się bardzo łatwo. Chwila nieuwagi i dotykamy gorącej blaszki, garnka czy żelazka. Wszystkie te sytuacje sprawiają, że na ciele pojawia się zaczerwienie oraz pęcherzyki wypełnione wodą. Oparzenie uniemożliwia jednak wykonywanie dalszych prac, co czasem stanowi duży problem. Jak radzić sobie z taką raną?

Podstawowe zasady w przypadku oparzeń

Prace w kuchni zawsze niosą za sobą możliwość poparzenia się. Na początku pojawia się pieczenie, później trzeba odczekać całkiem sporo czasu, aby skóra się wygoiła, a czasem na pamiątkę pozostaje nieatrakcyjna blizna. Jeśli w zaciszu domu posiadamy odpowiedni opatrunek, ból staje się zdecydowanie mniejszy, a blizna na pewno się nie pojawi. W związku z tym będzie można cały czas cieszyć się z pieczenia czy gotowania, a ból odejdzie w zapomnienie.

Co to jest oparzenie? Przez to pojęcie rozumie się uszkodzenia tkanek, które powstaje przy pomocy znacznej temperatury, albo czynnika chemicznego. Oparzenie występuje więc, kiedy oblejemy się wrzątkiem, skóra zetknie się ze środkami chemicznymi, winne może być również ostre słońce oraz prąd. Pojawiają się one przede wszystkim na skutek gorących płynów, tłuszczu podgrzanego na patelni, ze względu na świeczki, ogień z pieca, żelazko i prąd elektryczny. Zagrożenie występuje więc na każdym kroku stąd warto wiedzieć jak postępować w przypadku oparzeń.

Opatrunki hydrożelowe – najbardziej skuteczne rozwiązanie

Kiedy pragniemy pozbyć się oparzenia w bardzo krótkim czasie należy skorzystać z pomocy opatrunku hydrożelowego. W jego składzie występuje przede wszystkim woda, dzięki której rana jest bezustannie nawilżana, a jednocześnie opatrunek pochłania wydzielinę. Wilgotne środowisko sprawia, że rana oparzeniowa goi się szybciej, czyli nie trzeba długo czekać aby skóra na powrót była w dobrej kondycji. Żel posiada więcej zalet, a mianowicie nie istnieje możliwość na wdanie się zakażenia, które bardzo często komplikują zdrowienie skóry. Oprócz tego ból staje się zdecydowanie łatwiejszy do wytrzymania, a to na skutek zawartych w opatrunku substancji. Opatrunek jest wodoodporny, dlatego bez żadnych komplikacji można brać prysznic czy zmywać naczynia.

Warto mimo wszystko mieć na uwadze, że występują trzy stopnie oparzeń i we wszystkich z nich można zastosować opatrunek hydrożelowy, jednakże kiedy mamy do czynienia z oparzeniem trzeciego stopnia konieczna jest także wizyta u lekarza.

Inne z tej kategorii: