Wpływ alkoholu na zarządzanie wagą i zdrowe nawyki żywieniowe

Wpływ alkoholu na zarządzanie wagą i zdrowe nawyki żywieniowe

Nie od dziś wiadomo, że alkohol ma niekorzystny wpływ na zdrowie i odchudzanie. Nie oznacza to, że osoby dbające o kondycję i wygląd nie mogą sięgać po trunki, zamiast tego bardzo ważne jest wybieranie odpowiedniego rodzaju, a także kontrola ilości spożywanego alkoholu. Wino bezalkoholowe to ciekawa propozycja.

Wpływ alkoholu na zdrowie

Regularne spożywanie alkoholu przyczynia się do marskości wątroby, refluksu przełykowo-żołądkowego, stanów zapalnych, schorzeń układu sercowo-naczyniowego, do których zalicza się nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zawał serca oraz udar mózgu.

Niekorzystny wpływ alkoholu jest widoczny również w funkcjonowaniu układu immunologicznego, co oznacza, że osoby, który regularnie piją, mają gorszą odporność.

Jeżeli po alkohol sięgamy sporadycznie, wskaźnik BMI jest niższy niż u osób, które regularnie raczą się alkoholem.

Jak alkohol wpływa na wagę?

Alkohol to puste kalorie bez jakichkolwiek wartości odżywczych. To cukry proste, które przyczyniają się do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Będąc na diecie, dopuszczalne są wybrane trunki, a mianowicie wino bezalkoholowe oraz klasyczne. Najlepszym wyborem jest odmiana czerwona.

Wypity przez człowieka alkohol musi zostać spalony, w tym czasie przemiana materii znacznie spowalnia, czyli cukry i kwasy tłuszczowe przyjęte razem z alkoholem nie zostają efektywnie spalone, czyli niestety przekształcają się w tkankę tłuszczową, co przyczynia się do wzrostu masy ciała.

Dla organizmu alkohol jest toksyną. Po jego wypiciu wątroba przestaje zajmować się trawieniem innych substancji, które są razem z nim dostarczone do organizmu, co oznacza, że chipsy, paluszki, słodkości i inne jedzenie spożyte w tym samym czasie zmienia się automatycznie w tkankę tłuszczową. Na szczęście wino bezalkoholowe nie wywołuje takich rewolucji w ciele człowieka, dlatego stanowi zdecydowanie lepszy wybór, a smakuje równie dobrze co tradycyjny trunek.

Nawet mając świadomość, jak źle alkohol wpływa na organizm, wielokrotnie w trakcie jego konsumpcji nie jesteśmy w stanie oprzeć się kalorycznym daniom typu fast food, gdyż alkohol potęguje uczucie głodu.

Osoby pragnące dbać o figurę powinny ograniczyć węglowodany proste i tłuszcze nasycone, które są spożywane w czasie każdej imprezy, czy wyjścia ze znajomymi na miasto.

Inne z tej kategorii: