Jak usprawnić mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami?

Jak usprawnić mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami na co dzień doznają wielu trudności w poruszaniu się. Często miejsca użytku publicznego nie są dostosowane do potrzeb takich ludzi. Warto więc zadbać o to, aby chociaż we własnym domu osoba z niepełnosprawnością poczuła pełen komfort oraz niezależność.

Kuchnia dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami często marzą o tym, aby żyć samodzielnie i nie być skazanym na pomoc innych osób. Wsparcie bliskich jest oczywiście ważne w życiu każdego człowieka, jednak poczucie samodzielności u osób z niepełnosprawnościami może całkowicie zmienić ich patrzenie na świat, a tym samym usprawnić codzienne zmaganie się z chorobą. Wiele udogodnień dla niepełnosprawnych można zastosować w kuchni, dzięki czemu osoby takie będą w stanie samodzielnie przygotowywać sobie posiłki. Warto zadbać na przykład o wysuwane blaty – blaty umieszczone na szafkach często nie dają możliwości pracy na nich osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Niewielu z nas nie wie także o tym, że na rynku można nabyć rzadko spotykaną płytę indukcyjną z szeregowym układem. Dzięki temu rozwiązaniu osoba z niepełnosprawnością nie będzie musiała schylać się po garnki stojące jeden za drugim na kuchence, co często jest wręcz niemożliwe, zwłaszcza dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Uchwyt dla niepełnosprawnych – gdzie w mieszkaniu go zamontować?

Uchwyty dla osób z niepełnosprawnościami umieszczone w strategicznych miejscach w mieszkaniu mogą znacznie ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Często problemy z poruszaniem się sprawiają, że osoba z niepełnosprawnością nie jest w stanie bez pomocy bliskich choćby zadbać o własną higienę. Jeśli uchwyt dla niepełnosprawnych umieścimy w odpowiednim miejscu, może on zmienić całkowicie ich życie oraz dać im poczucie pewnej samodzielności w wykonywaniu codziennych, choćby najprostszych czynności. Uchwyt dla niepełnosprawnych pomocny okaże się na przykład obok muszli klozetowej. Dzięki niemu osoba z niepełnosprawnością będzie w stanie samodzielnie podnieść się z deski klozetowej, bez konieczności czekania na pomoc ze strony innej osoby. Uchwyty takie przydadzą się także z pewnością obok wanny bądź pod prysznicem. Tego typu wsparcie jest ważne wszędzie tam, gdzie podłoże jest często śliskie, a więc przede wszystkim w łazience. Specyfika tego pomieszczenia sprawia bowiem, że bardzo często dochodzi tam do wypadków, nie tylko z udziałem osób z niepełnosprawnościami.

Inne z tej kategorii: