W jaki sposób należy pielęgnować skórę małego dziecka?

W jaki sposób należy pielęgnować skórę małego dziecka?

Warto zdawać sobie sprawę, że skóra dzieci zmienia się aż do ukończenia przez nie 3 roku życia. Dopiero po przekroczeniu tego wieku staje się bardzo podobna do skóry osoby dorosłej – mowa tutaj o budowie oraz tym w jaki sposób funkcjonuje. Niedojrzała skóra sprawia, że tak łatwo można doczekać się podrażnień oraz uszkodzeń – konieczne jest więc jej odpowiednie pielęgnowanie.

W jaki sposób należy troszczyć się o skórę pociechy?

Skóra maleńkiego człowieka jest o nawet 30% cieńsza w porównaniu do skóry dorosłego, właśnie dlatego nie posiada ona tak silnej ochrony, jak chociażby osoba dorosła. Niewłaściwa pielęgnacja, albo jej brak sprawia więc, że staje się ona przesuszona oraz skora do podrażnień, jak należy się nią zająć?

W trakcie podstawowych czynności pielęgnacyjnych należy skupiać się na pozostawieniu naturalnej bariery ochronnej skóry, ale także na zapewnieniu jej właściwego nawilżenia oraz odżywienia. Aby było to możliwe należy korzystać z odpowiednich produktów do pielęgnacji, które skierowane są właśnie dla najmłodszych. Żel pod prysznic taty oraz balsam mamy nie są dobrym rozwiązaniem w tak młodym wieku.

Środki dla dzieci są przede wszystkim łagodne, nie zawierają szkodliwych bądź drażniących składników, a ich pH jest neutralne. W łazience nie może więc zabraknąć emulsji przeznaczonej do mycia ciała oraz włosów, kremu zapobiegającego wystąpieniu odparzeń, a także balsamu do ciała.

Kąpiel – bardzo ważny element każdego dnia

Położne oraz lekarze mają inne opinie jeśli chodzi o częstotliwość kąpieli dziecka. Jedna grupa rekomenduje przygotowanie kąpieli każdego dnia, inna z kolei co drugi, a nawet trzeci dzień. Nie wiadomo do końca, jak powinno się to faktycznie odbywać, jedno jest pewne – nie można kąpać dziecka zbyt często, nie należy robić tego zbyt długo, a także warto kontrolować temperaturę wody. Należy sięgnąć po specjalne emulsje do ciała dla najmłodszych, które konieczne muszą posiadać rekomendację lekarską. Dziecko jest najważniejsze, nie można więc narazić go na oparzenie gorącą wodą, albo wręcz przeciwnie – nadmierne wychłodzenie, kiedy przygotowana kąpiel jest zbyt zimna. W pierwszej kolejności należy umyć buzię, a później pozostałe części ciała. Gdy mowa o niemowlęciu, konieczne jest uważanie na pępek, który cały czas jest jeszcze otwartą raną po odcięciu pępowiny. Po kąpieli konieczne jest odpowiednie nawilżenie przy pomocy balsamu bądź oliwki, warto wtedy także delikatnie masować ciało dziecka.

Inne z tej kategorii: