Jak rozkręcić laktację?

Jak rozkręcić laktację?

Karmienie dziecka piersią to najlepszy sposób żywienia, na jaki może zdecydować się mama. Jednak najlepszy nie oznacza wcale łatwy. Problemy z laktacją mogą skutecznie zrazić początkujące mamy, gdyż maluszek denerwuje się, płacze, jest głodny, ale nie wolno się wtedy poddawać. Laktator Avent ułatwi całą pracę.

Kiedy pojawiają się problemy z laktacją?

Zanim skupimy się na skutecznych sposobach rozkręcania laktacji, warto wiedzieć, kiedy mogą wystąpić problemy z karmieniem. Czasem pojawiają się już w pierwszych dobach karmienia- wtedy mama zauważy nie tylko płacz i frustrację, ale także krótki czas ssania, a nawet odsuwanie się od piersi. Problemy z karmieniem występują również w okolicach szóstego tygodnia życia dziecka. Brak mleka objawia się nerwowym zachowaniem, piersi również się zmieniają, przestają być pełne, mleko nie sączy się z nich i jest go wyraźnie mniej. To znaczy, że produkcja odbywa się na bieżąco, a cały proces laktacji zaczyna się wyrównywać.

Kolejny kryzys pojawia się w czwartym miesiącu. Trudności z karmieniem występują także, gdy mama ma zaplanowane wyjście albo musi opuścić malucha na kilka godzin. W takiej sytuacji odciąganie pokarmu niemalże zawsze kończy się brakiem mleka nie tylko do bieżącego karmienia, ale również odciągania. Stąd złota rada – warto odciągnąć pokarm kilka dni wcześniej i zamrozić. W takiej formie może być przechowywane do 6 miesięcy. Laktator Avent okażę się do tego zadania idealny.

Problemy z ilością pokarmu pojawiają się, gdy mama jest narażona na dużo stresu, jest przemęczona czy zmaga się z poważną chorobą.

Jak pracować nad laktacją?

Każda mama ma predyspozycje do karmienia piersią, ale nie każda tego chce. Ilość produkowanego mleka jest uzależniona od częstotliwości ssania, które powoduje opróżnianie piersi. Jeżeli maluszek jest przystawiany co 2- 2,5 godziny, piersi produkują więcej, niż jest usuwane, co oznacza brak problemów z ilością mleka. Można więc śmiało stwierdzić, że rozkręcenie laktacji polega po prostu na usuwaniu większych ilości pokarmu z piersi nie tylko poprzez częste przystawienie malucha, ale przede wszystkim używając laktator Avent.

Oprócz laktatora poleca się suplementy diety na laktację, które nie zaszkodzą ani mamie, ani dziecku.

Przed wprowadzeniem laktatora, upewnij się, że dziecko dobrze chwyta pierś, sprawdź pozycje, w jakiej się znajdujecie – w tym celu warto uzyskać konsultację laktacyjną od specjalisty. Dziecko musi ssać efektywnie, czyli słyszysz przełykanie, widzisz ruch podbródka, a piersi po karmieniu są znacznie lżejsze. W trakcie każdej sesji należy podawać zarówno prawą, jak i lewą pierś. Ta zasada jest szczególnie ważna w pierwszych tygodniach karmienia.

Laktator Avent to niezbędne wyposażenia mające na celu pobudzenie laktacji. Stosowanie urządzenia zwiększa ilość produkowanego pokarmu, gdyż opróżnia piersi między karmieniem. Mleko warto mrozić, gdyż przyda się w sytuacjach, gdy mama musi wyjść z domu, a maluszek będzie głodny. Coraz rzadziej stosuje się laktator ręczny, który jest nie tylko bolesny, ale i wymaga dużego zaangażowania ze strony matki. Modele elektryczne pracują szybko i skutecznie, a przy tym odpowiadają za zwiększenie ilości produkowanego mleka już w ciągu kilku dni. 

Inne z tej kategorii: